Спектакълът „Отвъд мрежата“: значимостта на „живото“ изкуство

Спектакълът „Отвъд мрежата“: значимостта на „живото“ изкуство

„Ако аз не съм себе си, то тогава кой ще бъде мен? Мен не съществува и мен го няма.“

На 21 май Драматичен театър „Драгомир Асенов“ – Монтана ще посрещне авторския мултижанров спектакъл „Отвъд мрежата“, който ще ни покаже влиянието на социалните мрежи и до какво води зависимостта от тях.

Той е породен от едни от най-нашумелите теми и проблеми в обществото ни – хранителните разстройства, геймърското разстройство и цялата говорна омраза, на която ежедневно ставаме свидетели в интернет. На сцената ще бъде отразена темата за юношите и всичките им опити да станат част от онлайн света.

 

Това представление е създадено най-вече за младежите, но е подходящо и за техните родители, защото ще им помогне да разберат по-добре децата си и как да им предложат опора. Чрез музика, танц, кино и театър талантливите актьори от Университетски театър НБУ ще ни разкажат историята на четири момичета. Темата е емоционална, защото всяка от тях страда от особен вид хранително разстройство, породено от различна проблематика, пряко свързана с дигиталния свят. Неочакваното тук е паралелното разглеждане на гледните точки на техните майки. Вярваме, че с това спектакълът ще докосне и двете страни, както и ще породи разговор, който е важен за всеки подрастващ.

Постановката не само ще изтъкне проблема, но и ще покаже опцията за излизане от тази зависимост. На помощ идва изкуството, което е мощен инструмент, тъй като реалното живо творчество докосва част от нас, която остава недостижима за социалните мрежи.

Талантът на младежите е изключителен, за което свидетелстват и наградите за „Социално послание“ и „Музикална среда“, присъдени им на Фестивал на авторския театър (ФАТ) през 2024 г. за спектакъла „Отвъд мрежата“. Постановката е откраднала сърцата на стотици зрители по време на представленията в Театрална работилница „Сфумато“ Малък сезон през 2024 г., Университетски театър НБУ, „Сцена на края на града #3-24“ и редица други артистични сцени.

Спектакълът „Отвъд мрежата“ е създаден на синергичен принцип, по идея на Диана Досева с дивайзинг и режисура на Диана Досева, Лъчезара Василева и Ивелина Колева. Оформянето на драматургичния текст е дело на Георги Бонев по текстове на Бетина Маркова, Вероника Шомаклийска, Георги Бонев, Ивелина Колева, Катерина Петрова, Людмил Димитров, Надежда Атанасова и Тони Николов.

Талантливите актьори, които ще видим в ролята на младежите, са Бетина Маркова, Вероника Шомаклийска, Калоян Жеков, Катерина Петрова, Елена Рангелова, Людмил Димитров, Надежда Атанасова и Тони Николов. На сцената в ролите на майките са доц. д-р Ася Иванова, Диана Досева, Ива Стоянова и Ивелина Колева.

 

Вълнуваме се, че градът ни ще посрещне постановка с толкова социална насоченост, която ще бъде представена по достъпен начин. Вярваме, че изкуството може да докосва силно и знаем, че след финала на представлението всички ще сме малко по-различни.

Заповядайте точно в 18:30 ч., когато залата ще бъде преобразена от синергията на актьорите и се подгответе за доза искреност, размисли и идеи как да използваме изкуството, за да си помогнем. Организаторите са предвидили и дискусия по темата след финала, затова останете и чуйте какво имат да кажат те, както и да зададете въпросите, които спектакълът ще предизвика във вас.

 

Разпространението на спектакъла се реализира с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“ по програма „Разспространение’24“.

 

 

Относно автора

Анжелика Иванова

Анжи е родом от Монтана. Тя вярва, че книгите крият в себе си почти всичко, от което един човек се нуждае. Или поне тя така ги усеща. Любовта ѝ към четенето се заражда, когато открива малка, вече несъществуваща, библиотека в нейния квартал. През годините много неща се променят в живота ѝ, но едно остава винаги там - книгите. Въпреки че се ражда в Деня на астронавтите, избира маркетинга за свой кариерен път. Преди да стигне до мечтаната професия отива да учи в Бирмингам, Англия, където осъзнава, че родната България ѝ липсва повече, отколкото е очаквала. След година се връща и изпълнява една своя детска мечта, а именно да работи в книжарница. Много хора ѝ казват, че това е крачка назад, но тя избира да слуша само сърцето си. И го прави. Няколко години по-късно работи като маркетинг специалист на свободна практика и подбира клиентите си именно така - със сърцето. Обича да се предизвиква като взема участие в различни бизнес и стартъп състезания, като вече е спечелила немалко такива. Интересно нейно начинание е развитието на стартъп за преработка на кафе утайка в България.

Прочетете и другите материали на автора тук