„Акварел и рисунка“: художествената поезия на Венцислав Кирилов в Монтана

Вчера стените на Художествена галерия „Кирил Петров“ – Монтана се обагриха с акварелите на Венцислав Кирилов. Градски сцени, морски пейзажи и битови графики бяха част от картините, които художникът е създал през последните пет години.
Начало на самостоятелната изложба „Акварел и рисунка“ даде Никола Минчев, който разказа за цветния живот на твореца. Още в детството си Венцислав се влюбва в рисуването като се възхищава на карикатурите във в. „Стършел“, които старателно прерисува в тетрадките си. По-късно открива, че акварелната техника също отговаря на характера му. Описва я като „поезията на изобразителното изкуство“.
Първата си авторска карикатура прави на 9 години, а когато е на 15 талантът му е забелязан от учителката му по литература – Мариета Виданова. Тя го завежда в школата по рисуване в Монтана, където преподавател по това време е Рени Петрова. Там Кирилов изгражда стабилни основи в рисуването и се запознава с работата на едни от най-значимите български художници. Влияние над изграждането му като творец оказват и други местни творци като Чавдар Антов, Венелин Захариев, Иван Доганов, Митко Марков, Милчо Петров, Галилей Симеонов, Георги Павлов-Павлето и др.

След като приключва военната си служба, работи в местния в. „Вселена“ като редактор и карикатурист. Тогава прави и първата си самостоятелна изложба, в която представя дружески шаржове на своите колеги. През следващите години, изкуството му стига до различни вестници, включително и до в. „Стършел“. Започва да създава илюстрации за детски книжки и да преподава рисуване на юноши и възрастни.
От 2000 г. работи като художник на свободна практика в Сандански, където живее със семейството си. Участва в творчески групи, с които изписва и реставрира църкви в района на Благоевград и Сандански. През годините е имал седем самостоятелни изложби, няколко съвместни и групови на художниците от Югозападна България. Не спира да твори, а картините му са посрещани с любов от хората по света.
Всеки, който има желанието да се потопи в художествената поезия на Венцислав Кирилов, може да го стори до 2 август!
