Белоградчик отвъд легендите: Разказ за името и историята на града

Белоградчик отвъд легендите: Разказ за името и историята на града
Снимка: Тихомир Алексиев

„Verba volant, scripta manent.“

През тази година един транспарант, разпънат над главната улица в Белоградчик, предизвика дискусии в социалните медии. На него пишеше: „570 години Белоградчик“. Появиха се мнения, че градът сред скалите е много по-стар. Те отразяват известните ни от науката данни за Белоградчишката крепост, позната като Калето, както и следите от обитаване в местността Селище. Възникна въпросът дали възрастта на крепостта може да бъде еквивалент на възрастта на града? Ние ще поразсъждаваме върху този казус и ще добавим едно уточнение: през тази година се навършват 570 години от първото споменаване на Белоградчик в исторически извор със сегашното му име. Това не е възрастта на градчето, нито на крепостта, нито дори на първото му споменаване в историята. Да поемем назад към летописите на красивия балкански градец и неговото име!

Транспарант, отбелязващ първото споменаване на името Белоградчик
Транспарант, отбелязващ първото споменаване на името Белоградчик

Историята на Белоградчик е едно особено предизвикателно пътешествие във времето. Защо ли? Защото е трудно да се определи момент, който да послужи като отправна точка. Ако приемем гледната точка на археологията можем да се върнем почти две хилядолетия назад с находките от римската епоха, когато е създадено първото укрепление. А може и още по-назад, когато траките са извършвали своите религиозни обреди в най-високата точка на Белоградчишките скали, на върха на крепостта. Ако тръгнем от антропологията, ще трябва да върнем времето 1,6 млн. години назад, когато своите следи е оставил най-ранният човешки обитател на Европа – Homo Erectus от пещерата Козарника, разположена на 7 км. от центъра на Белоградчик. За много хора е трудно да си представят градчето без неговите прочути скали. А тяхното образуване, според геоложката история, ни връща 230 млн. години назад, чак до епохата на триаса, когато по Земята се разхождали архозаврите. Малко по-различна е историята на името Белоградчик, което е наследство от Късното средновековие. Този октомври се навършват 570 години от това първо споменаване, което честваме по инициатива на инж. Иван Трифонов, който е живата история на градчето край скалите. 

Заедно с него ви каним на историческа разходка из имената на града. Сегашното наименование на града идва от българските думи бел (бял) и град, което през Средновековието означа и крепост. Турската наставка „чик“, която е умалителна, е добавена най-вероятно, за да може да се направи ясно разграничение от големия Белград, който сега е столица на Република Сърбия. Ако изобщо е нужно, името може да се преведе като малка бяла крепост. Това название до голяма степен съвпада с предишното споменаване на селището в унгарски източници – Фехервар. За значението на самото име може да има много обяснения. Очевидната е, че самата крепост е изградена от бял пясъчник, който контрастира с околните червени скали, сред които е издигната. Тук можем да допълним и традиционните варосани къщи, които се белеят на фона на зелените гори и червените скали. Съществува предание, че градът носи това име (без наставката „чик“) благодарение на реконструкция и разширение от времето на Иван Срацимир, като преселниците, които населили мястото, дошли от село Бела, което съществува и до днес (на 16 км. в посока север). Според преданието край това село била лятната резиденция на Срацимир, която той искал да замени с по-добре укрепено място, което може да се защитава по-ефективно. 

Преди да се появи актуалното име, градът определено е носил и други, но нямаме по-ранни споменавания, които да свържем със сигурност със същото населено място. Според изследването на Кирил Панов „Белоградчик – минало настояще“ средновековното българско име на града е Зелениград. Тази местност и досега съществува под същото име, непосредствено на юг от града, но единствените видими следи от миналото са от въгледобивната дейност от XIX и XX в. Според Михаил Михайлов други старинни названия са Брестово, Белград и Белградин, за които обаче е трудно да се посочат документи. По аналогия с тези имена е и турското Беязчик. Едно е ясно – градчето и крепостта са наименувани по цветове, които правели впечатление на посетителите. Преобладавали белият цвят на сградите и крепостта, както и зеленият на пищната растителност наоколо. Като добавим и червения цвят на скалите, Белоградчик се явява като една красива аналогия на българския национален флаг. 

Колаж от старинни гравюри на Белоградчишката крепост
Колаж от старинни гравюри на Белоградчишката крепост

Но да се върнем на историята за споменаването на самото име Белоградчик. Годината е 1454. От падането на Търново в ръцете на османците са минали 61 години, а от падането на Видин – 58. В предната 1453 г. Мехмед II Завоевател ще постигне мечтата си да превземе Новия Рим – Константинопол. През целия този XV в. най-последователният противник на турското нашествие ще се окаже унгарският пълководец Януш Хунияди. Макар и да не успява да предотврати падането на Константинопол, той замисля нов удар срещу османците, като в хода на действията си не подбира средствата. През 1454 г. той навлиза в земите на днешната Северозападна България, разорява много български селища, а на 2 октомври подпалва Видин. Единственият резултат от действията му във връзка с освободителното движение на българите срещу османското нашествие е, че вероятно успява да настрои народа срещу унията с католическите страни и особено унгарците. 

В последващите седмици султанът взема мерки по отношение на възстановяването на особено важния за него аспект на властта – данъчното облагане. Възможно е по-старите регистри да са изгорели при пожара във Видин, подпален от унгарския пълководец. Така или иначе, такива няма запазени. Още през същия месец регистраторът Емин Мехмед и писарят Юсуф Мустафа достигат до Белоградчик и записват, че тук живее Караджа Салих, който е данъчно освободен и военно задължен в ролята си на заим. Това означава, че той трябва да обучи, облече и въоръжи определен брой войници за армията на султана, когато подобна нужда възникне. Освен споменатия и малкия турски гарнизон са посочени и 36 християнски домакинства. В следващия опис, около едно десетилетие по-късно, християнските домакинства са вече 44. В края на XVI в. все още гарнизонът е по-малко от 30 души, а цивилното мюсюлманско население е около 40. Това говори за българския характер на Белоградчик през първите векове на Османската епоха. 

Снимка: Тихомир Алексиев

Но откъде знаем всичко това? Благодарение на изследователката Душанка Боянич-Лукач, която открива тези документи в Градската библиотека на Истанбул, където се съхраняват и до днес. Самият регистър или поземлен опис (на турски „тахрир дефтер“) е завършен и предаден в 1455 г., но ние приемаме за първо споменаване 1454 г., защото именно тогава е описано и инспектирано интересуващото ни населено място – Белоградчик. От описа става ясно, че още тогава, както и в Античността, а и в по-късни времена, градът е военен укрепен център. Така възниква първоначалното римско селище, но не само това говори за силна военна традиция. Църквата, построена през Възраждането и красяща подножието на Белоградчишкия Венец и до днес, се казва „Свети Георги“ – покровителят на армията. След възстановяването на българската държавност тук резидира славният Петнадесети Ломски пехотен полк (1889 – 1948 г.). И римляните и българите, както и османците, виждат съвсем ясно стратегическото положение на Белоградчик във връзка с охраната на Старопланинските проходи – Светиниколски, Кадъбоазки и свързващия ги Белоградчишки проход. 

Събрахме тук каквото знаем за името Белоградчик, защото е добре да се споменава и дискутира историята, както в преданията, така и в документите. А и както ни напомня инж. Иван Трифонов, древните римляни са казали: „Казаното отлита, а написаното остава.“

 

Източници:

  1. „Видин и Видинския санджак XV – XVI век“, Душанка Боянич-Лукач
  2. „Белоградчик – минало настояще“, Кирил Панов 
  3. „Белоградчик“, Михаил Михайлов

 

Относно автора

Тихомир Алексиев - Роки

Тихомир Алексиев – Роки е роден в град Белоградчик, в така наречената „Кале мала“, известна с невероятните си гледки и пакостливите момчета. Обича да казва за себе си, че е от „преучилите“ хора. Голяма част от живота си прекарва в образованието, в ролята на ученик, студент по география, докторант по дистанционни изследвания на Земята и географски информационни системи, учител, обучител, ментор и образователен експерт. Никога не спира да чете, защото винаги има нещо интересно и вълнуващо за научаване и споделяне. Обича да кара ролери и колело, да плава с каяк, да се разхожда, но най-вече да препуска из безкрайните предели на географията и историята на Земята. Най-важната мисия на Тихомир е да популяризира красотата на Белоградчик и района, като пише и разказва за местната природа, за културата на торлаците, историята на Северозапада и неговите хора. Наскоро открива своето най-ново (а те не са малко) професионално предизвикателство – да организира турове и преживявания сред Белоградчишките скали. Така се ражда и новият му псевдоним – Роки.

Прочетете и другите материали на автора тук