„Красива наука“ за един по-добър свят
„Аз непоколебимо вярвам, че науката и мирът ще възтържествуват над невежеството и войната, че народите ще се споразумеят не за целите на унищожението, а за целите на изграждането и че бъдещето принадлежи на онези, които направят повече за страдащото човечество.“
Луи Пастьор
В ежедневието отвсякъде сме заобиколени от красивия и необятен свят на науката. Той ни привлича както със своето така естествено съществуване, така и с човешките достижения в тълкуването, разбирането и разкриването на същината. Още от ранните детски години ние започваме да задаваме въпроси и да се опитваме да си обясним света около нас. В детството ни магията на наглед обикновени случки, явления и срещи, освобождава малкия изследовател в нас. Английският физик Брайън Кокс е казал, че е една от най-големите радости на науката е да разбереш наистина нещо за първи път и това е много по-удовлетворяващо от познаването на фактите. Той ни приканва да наблюдаваме, да мерим, да мислим и да се гмурнем с любопитство в заобикалящата ни действителност.
Затова е истинско удоволствие да ви отправим покана да станете част от красивия свят на науката на 27-и септември, когато той акостира на територията на град Монтана и очаква всички бъдещи учени, любознателни малки и пораснали момичета и момчета да станат част от невероятния и наистина безкраен океан от знания.
В сградата (или нека само между нас си да я наречем „вселенската лаборатория“) на ПМПГ „Св. Климент Охридски“ ще присъстваме на наелектризираща и магнетична работилница по физика, както и на удивителна и интригуваща по химия. Ще пътуваме през далечните векове, за да разгадаем фараонските тайни на Тутанкамон, ще се изстреляме до Луната и в сърцата на някои галактики и ще се озовем сред суровите условия на Антарктида.
От работилниците ще се пренесем в Драматичен театър „Драгомир Асенов“, за да изживеем едно космическо „пътешествие“ по „Дългият път към звездите“ (театрално научно-популярно представление). След като „кацнем“ успешно, ще се озовем във вълнуващата компания на проф. д-р Христо Пимпирев, който ще представи своята книга „Антарктическият стопаджия“.
Вечерта ще продължи с интересните лекции на доц. д-р Любомира Николаева-Гломб, която ще ни представи истории за хора, вируси и още нещо и Никола Каравасилев, който ще ни говори за големите очаквания в астрономията.
Ако сте готови за един приключенски ден, изпълнен със знания, пътувания и несравними срещи, признете в света на „Красива наука“!
Всички събития, включени в програмата на фестивала, са безплатни. При интерес е необходимо учителите да направят заявка. Цялата програма и повече подробности можете да намерите на този адрес: https://beautifulscience.bg/montana/
Пътуващият фестивал е организиран от Фондация „Красива наука“ и е предназначен за всички, които се вълнуват от света на науката. Събитието е посветено на Европейска нощ на учените – 2024. Осъществява се с националното партньорство на МОН, със съдействието на община Монтана, както и на А1, Българска телеграфна агенция (БТА), Национално издателство „Аз-Буки“, Mediabricks.bg и „БГ Наука“.