Празник на книгата: „Ние, младите писатели“ се задава отново в Монтана
Съвсем скоро в Монтана ще се разнесе приповдигнатото настроение на „книжните“ хора, споделящи любовта към литературата! Само след броени дни ще се състои второто издание на Празник на книгата: „Ние, младите писатели“! Вълнуващото събитие, организирано от Съюза на младите писатели, ще се проведе на 27 септември (петък) на площад „Жеравица“ в град Монтана от 10:00 ч.
Тази година ще гостуват над двадесет млади таланти на перото от цяла България! Всички те творят в най-различни сфери – поезия, романи, исторически изследвания, детски книжки и др., което дава възможност на посетителите да обогатят своята библиотека с книги от предпочитания си жанр, написани от изгряващи писатели.
Ето какво ни разказа Димитър Петров, един от основателите на Съюза на младите писатели: „Радваме се да споделим, че и тази година събитието е в сътрудничество с Регионална библиотека „Гео Милев“ – гр. Монтана. Подкрепата на библиотеката е безценна и е в основата на скорострелното развитие на нашия Съюз на младите писатели, чиито представители успяха да посетят десетки училища и образователни центрове из цяла България. Щастливи сме, че можем да работим рамо до рамо с талантливия екип на библиотеката, за да допринесем за популяризирането и развитието на българската книжнина в национален мащаб. Искаме да благодарим и на Община Монтана, която и тази година се присъедини като партньор и съдейства логистично и финансово, за да се реализира Празникът на книгата: „Ние, младите писатели“ – единственото събитие у нас, което обединява млади автори от цялата страна, за да докаже, че тяхното перо е талантливо и осигурява приемственост със знаковите имена на съвременната българска литература.“
Ключово събитие в програмата тази година е детската работилница, наречена „Животните – наши приятели“, организирана от Дебора Йорданова и Ана-Мария Герасимова, автори на обичани детски книжки. Работилницата е създадена, за да помогне на децата да задълбочат връзката си с животните и природата, а използваният метод на учене е чрез игра.
И тази година урокът по родолюбие ще бъде проведен от добре познатия писател и режисьор Искрен Красимиров, който ще представи на присъстващите деца най-новия си спектакъл „Приказки безкрай“, превъплъщавайки се в ролята на Хитър Петър. Спектакълът е с продължителност един учебен час и е изграден около три от най-обичаните български народни приказки – „Тримата братя и златната ябълка“ и историите за Крали Марко и незабравимия Хитър Петър. Децата също ще се включат активно – те ще участват в няколко от сцените като помощници на Хитър Петър.
Изключително вълнуваща е и новината, че всички посетители ще могат да се срещнат с Васил Попов, автор на „Вълчи разкази“ както и на романите и аудиосериалите „Мамник“ и „Пермафрост“. Той е пример за автентичен писател, който показва, че е важно просто да твориш от сърце. Имахме щастието да се запознаем с него и да разговаряме преди срещата в библиотеката:
Здравейте, г-н Попов! Фактът, че ще сте част от програмата, показва ангажираността Ви към общността на младите писатели и грижата за това те да се почувстват насърчени. Вярвате ли, че това е важно за изграждането им като уверени автори?
Разбира се. Самият аз някога съм бил сред младите и прохождащи автори и знам колко е важно човек да получава не само подкрепа, но и напътствия в тази възраст. Както и да бива поощряван да продължава да чете и пише.
Как започна Вашият писателски път, който остана скрит от читателите?
При мен този процес беше бавен и стана неусетно. Нямаше конкретен момент, след който да съм осъзнал, че искам да се занимавам с писане. Първоначално исках да се занимавам с кинорежисура, после преминах през писане на сценарии… Записвах всичките си идеи и се надявах някой ден да ги видя реализирани на голям екран. Така постепенно осъзнах, че съм започнал всъщност да пиша литература… Първо бяха разказите. После дойде ред на аудиосериала „Мамник“, който спечели конкурса на Storytel Studio.
Младите писатели често изпитват затруднения при изграждането на автентичен стил, какъв съвет можете да дадете на тези, които сега започват и търсят своя глас?
Всеки автор би ви дал различни съвети за писане. Мисля, че няма една формула, която да се следва задължително. Но със сигурност трябва да се чете много. Няма как да се твори в даден стил/жанр, без да се познават старите класики и майстори в жанра. Има само едно правило, което аз винаги следвам: „Пиши книгите, които ти самият би искал да прочетеш.“
Какво бихте посъветвали всички начинаещи писатели, които се сблъскват за първи път с творческия блокаж. Как Вие откривате вдъхновение и преодолявате тези периоди?
Сигурен съм, че справянето с блокажа е строго индивидуално. Има различни начини. Аз лично се опитвам да се отърва от мисълта, че пишейки, правя нещо, което е от изключително голямо значение и трябва да напиша творбата на всяка цена. Нищо не трябва да се случва насила или на всяка цена. Няма нищо страшно, ако не се получи или не му е сега времето. Редовно гледам да излизам сред природата, да чета вестници и новини – от тях човек може да почерпи голямо вдъхновение. Особено от малките истории на последните страници на вестниците…
Какво бихте искали да виждате повече сред младите автори в България?
Аз лично много се радвам, когато видя смели творби, които смесват различни жанрове. Искам все повече хора да залагат на нещо жанрово и да се стараят да избягват клишетата и да имитират чужди творби. Най-интересни се получават произведенията, които са силно локални. Писателите трябва да ситуират действието на книгите си в познати им среди, сред познати им хора и да се стараят да създават правдоподобни образи. Ако човек е родом от Монтана, аз лично бих го посъветвал да пише за хора и места от Монтана. Както аз често пиша за Трънско, защото това е мястото, което познавам най-добре.
Вълнуваме се за прекрасния ден, който ще стопли сърцето на всеки четящ и пишещ човек! Споделяме програмата тук и ви очакваме в петък, точно в 10:00 на пл. „Жеравица“:
10.00 ч. – официално откриване на празника
12.00 ч. – работилница за деца – писане, рисуване, приключения с Дебора Йорданова и Ана-Мария Герасимова, автори на детски книги
16.00 ч. – урок по родолюбие с Искрен Красимиров, режисьор и автор на книгите „Да убиеш Ботев“ и „Да предадеш Левски“
17.00 ч. – среща с автограф с Васил Попов, автор на книгите „Вълчи разкази“, „Мамник“ и „Пермафрост“, в Регионална библиотека „Гео Милев“ – гр. Монтана