Светлана Мутафчиева – жената, чиято лична мисия е да помага на хората да открият тяхната (част 2)
Светлана (Светле) Мутафчиева е родена в Монтана. Тя е майка на три деца, създател на система за откриване на „най-добрата реализация“, автор на книгата „Личната мисия“ и множество статии по темата избор на професия и реализация, основател и двигател на собствена компания и редица вълнуващи лични проекти.
В първата част от историята ѝ Светле ни сподели за детството си в Северозапада, за трудните, но каляващи характера условия, за отдадеността и вярата, които родният ѝ край възпитава у нея. В следващите редове тя разказва за кариерния си път, в който открива, че мисията ѝ е да подкрепя хората в търсенето на тяхната. Осъзнаване, което се материализира в създаването на „Кареа“ – първата в България организация за избор на професия и кариерно развитие.
Мисията.
„Винаги съм смятала, че искам да направя нещо свое. Нещо, с което да съм полезна и да го създам по начина, по който го усещам. Дълго време не знаех какво точно. Въртяха ми се различни идеи, но никоя не беше достатъчно запалваща. Успоредно с това вървеше едно мое вътрешно търсене на смисъл от живота. Много ми беше важно да го открия. Бях се нагледала на страдания, бях минала през тежки периоди и исках да зная, че е имало смисъл от всичко това, а също – че тепърва ще има смисъл от това да съм жива и да ме има.“, спомня си Светле.
През 1999 г. Светле попада в „Колеж за самопознание и себереализация“ – 9-месечно обучение по работа с различни аспекти, свързани с израстването на човека. (Тогава още не е бил измислен терминът „личностно развитие“). Учат се на саморефлексия, работа в екип, дори на медитация. Учителят още от предварителната лекция говори за хората с мисия. Хората, които знаят защо са тук на тази земя, и колко е важно всеки човек да си отговори на въпроса „Защо съм?“. Мисълта много я привлича и тя с нетърпение очаква да научи начина, по който да изведе отговора за себе си. Това обаче така и не се случва:„Той не ни даде някакви стъпки. Единствено веднъж, докато говореше за друго, спомена, че личната мисия може да се изведе с един въпрос – да се запитаме кой е най-големият проблем в живота ни към дадения момент и да посветим живота си на това да го решим и за другите. В този момент нямах дом и живеех под наем; работех на две места, а 70% от доходите ми отиваха за квартира; нямах още партньор в живота, нямах семейство, деца; нямах спестявания или сигурност в бъдещето, но това, което усетих, че най-много ми тежи, е липсата на яснота какво искам да правя, с какво да се занимавам в активния си живот. И тогава разбрах – искам да помагам на хората да открият най-добрата си реализация, защото това беше и моят най-голям проблем. Това стана моята реализация.“
Кариерата.
„Кареа“ като организация се появява 8 години по-късно. Междувременно Светле записва още една магистратура, работи в близки до кариерното консултиране професии, събира и прилага инструменти за самопознание, сертифицира се по международна система за кариерни консултанти, трупа увереност и готовност за стартирането на нейната организация, която ще помага на хората да намерят своята най-подходяща професия. „Истински се почувствах готова малко след като открих бъдещия татко на моите деца и партньор в живота. „Кареа“ стана вторият съвместен проект с моя съпруг (след като заживяхме заедно и си взехме котка), който ме подкрепи в това да последвам мечтата си.“
Системата.
През 2007 г., заедно с откриването на фирмата, Светле създава система за избор на професия, която е в основата на дейността на „Кареа“, водена от осъзнаването, че рецепти няма и че зависи от нея. Тя влага размислите и философията си за това какво е важно за една професия, за да бъде наречена „най-добрата реализация“ за дадения човек. Залага ключови стъпки и ги подрежда в система. През годините разменя местата на някои от стъпките, добавя нови инструменти, с всеки проект в системата се вливат нови знания и опит, който споделя със следващите хора, но в основите системата остава същата и до момента. Светле вярва, че това е така, защото тя стъпва на истински важните неща, които не се променят с модата и времето.
„Голямата роля на системата е в това, че дава повод на човека да се вгледа в себе си, да подреди и изясни въпроси, свързани с това какво харесва да прави, какво е характерно за него като човек (като природа), какво му е интересно, в какво е силен, какво му носи усещане за успех, какви условия са най-благоприятни точно за него, какво му носи смисъл, стойност и усещане за принос. Често дори само това е достатъчно – след такава ревизия и подредба, хората понякога продължават пътя си и сами – в това да правят избори към какво да се насочат в към дадения момент и в бъдеще.“, разказва Светле.
След вглеждането в себе си фокусът се насочва към това да се обмислят различни възможности (професии) и да се достигне до изясняване на избора. Определя се също стратегия за максимално бързо и леко достигане до желаната реализация, стъпвайки на разбирането, че пътищата към дадена цел може да са различни и че никой не тръгва от нулата, когато прави следваща стъпка в кариерата си. Накрая се завършва с план за действие, в което се описва как конкретно ще се приложи стратегията и ще се достигне до реализирането в избраната посока.
„По време на всички тези стъпки провеждам множество разговори с човека – в продължение на 2-3 месеца. В тези разговори се отваря пространство, в което могат да се проявят вътрешните притеснения, страхове, пречещи убеждения. Когато заедно с него ги извадим на светло, част от тях губят своята сила и спират да му пречат да вземе в ръце живота и изборите си. А това отблокиране не само помага да доведем проекта ни за избор на професия докрай за човека, а остава за цял живот – в неговите бъдещи избори в кариерата, а понякога и в личния живот.“
Книгите.
Първата книга на Светле „Личната мисия“ е практическо ръководство за извеждане на мисията на човека. Тя подкрепя хората, които искат да направят нещо значимо в живота и да го изживеят със смисъл, стойност и страст. Може да се изтегли свободно в електронен вариант от сайта на „Кареа“ или от страницата на „Личната мисия“.
В момента Светле пише втората си книга. Тя е с работно заглавие „Как да изберем своята истинска професия“ и в нея се описват по-детайлно стъпките на системата на „Кареа“ за избор на професионално направление: „Идеята ми е чрез тази книга да подкрепя и да съм полезна на повече хора, които имат нужда и желание работата им да не е само средство за изкарване на хляба, а нещо, чрез което да реализират себе си, да дадат своя принос и да оставят своята следа.“
Реализацията.
„Изборът на професия е личен процес, индивидуален за всеки човек. За толкова години и толкова хора, с които съм работила, не смятам, че имам два еднакви проекта. Това само по себе си е извор на много вълнение и дава широк спектър в натрупания опит. Понякога всичко е много стегнато и бързо, и с лекота се достига до избор, друг път – по-объркващо, бавно, изискващо повече внимание.“, споделя Светле.
В търсенията на хората има също много и различни посоки. Някой търсят професията, която ще е най-подходяща за тях, ще ги прави щастливи и едновременно с това ще им носи достатъчно доходи. Други търсят професионална дейност, която да добавят към основната си професия и работа, която им осигурява сигурност чрез доходите. Има хора, които искат да си набележат странични дейности (като различни видове хоби), с които да обогатят и разнообразят ежедневието си. Други искат да изберат каузи, към които да допринасят в свободното си време. Има и такива, които искат да формулират личната си мисия, за да подредят изборите и живота си спрямо нея.
„Общото между всички е желанието да променят нещо. С времето обаче разбрах, че това не е достатъчно. Установих, че желание за промяна имат много хора, но понякога вътрешните пречки са толкова много, че не оставят сили на човека да тръгне по пътя на промяната и намаляват готовността да плати вътрешната цена за това да се вгледа в себе си, да открие своето нещо (професия, реализация), да се подготви за него и да го осъществи.“, разказва за опита си Светле.
Преди няколко години Светле записва видео в помощ на искащите промяна, с което да разберат дали всъщност имат сили да я реализират: „Защо ОЩЕ не знаете коя е подходящата за вас професия?“. Ако установят, че имат, те могат да се задействат и да не губят време от живота си. А ако почувстват, че нямат, е важно да спрат да се самоизмъчват, че трябва да направят промяна и да се опитат да смекчат настоящата си ситуация – или временно докато наберат сили за промяна или завинаги, ако това е част от пътя и изборите им.
За финал Светле ни оставя прекрасно послание: „Никой не ни задължава да сме щастливи. Никой не ни обещава, че ще станем такива. Можем да имаме по-спокоен живот, по-активен, по-вълнуващ, по-умерен. Всичко е наше творение. Ключовото е да помним, че избираме и подреждаме живота си всеки ден по мъничко и че е важно да направим така, че да му се радваме такъв, какъвто го избираме, следвайки себе си и своя път.“