Животът.Ми: поредица от срещи с вдъхновяващи личности
„Без кал няма лотоси.“
– Тик Нят Хан
Неслучайно започвам тази статия с думите на виетнамския будистки монах и поет, номиниран от Мартин Лутър Кинг-младши за Нобелова награда за мир. Желанието за щастие е най-универсалният човешки стремеж. Всички искаме да бъдем щастливи. Това си пожелаваме на всеки празник, това е вечното търсене в живота на всеки от нас. Но забравяме, че живеем в свят на дуалности и успяваме да разберем света и явленията в него именно благодарение на противоположните сили, които ни заобикалят. Трудно ни е да приемем страданието като другата страна на същата монета, като част от процеса. А всъщност точно през него се учим и израстваме и в крайна сметка имаме възможност да достигнем до вътрешната си истина и да познаем щастието.
Лотосът е един прекрасен символ на „себеиздърпването“ от трудните житейски ситуации през лична трансформация – красиво цвете, което цъфти на повърхността на блатата. Но за да ни покаже цветовете си, корените му се забиват все по-силно в калта на дъното като по този начин то само се изтласква нагоре и така ни разкрива една вечна истина – без болка няма растеж. В този смисъл страданието е калта, в която разцъфва лотосът на истинското щастие.
Този цитат и неговата символика са част от вярванията на човека инициатор на новото начинение, за което искам да ви разкажа днес.
Цветомир Цветков е собственик на няколко успешни бизнеса в Северозапада. Той избира да остане в региона, в който е роден, и да развива именно в тези географски ширини своите идеи. Преди малко повече от 20 години Цветомир създава фирмата доставчик на интернет и телевизия NetSurf. Тогава той и съмишлениците му са пионери в дейността. Днес компанията се развива и разраства до над 20 000 клиенти и е пример не само за качеството на услугите, но и за иновативни за региона идеи и проекти. Тяхната мисия е да предложат на хората различна перспектива за живота и заобикалящата среда и да ги вдъхновят към действие. Предисторията, идеята и мисията на новото начинание ни разказва самият Цветомир в следващите редове.
„Всичко започна от търсенето на начин да помогна на хората ми. Наблюдавах как се сблъскват с житейските проблеми, как енергията им пада – това беше моята мотивация да помисля какво да направя за тях, така че да им дам друга гледна точка. После реших, че ако го правим за нас, бихме могли да го отворим и за по-широка публика и с този ресурс да помогнем и на общността. Стори ми се по-оптимално, по-правилно“, споделя Цветомир.
Така се ражда Животът.Ми – концепция за осъществяване на поредица от събития, които да ни помогнат да се вгледаме навътре, за да последва развитие навън. Идеята залага на водещи лектори, които да говорят по конкретни теми, основополагащи за доброто физическо и психическо здраве. Нейният инициатор вярва, че тези срещи с вдъхновяващи личности ще подтикнат хората към вътрешна промяна за добро – към себепознание, себегрижа и развитие: „Избираме лектори, на които можем да се доверим – хора, които са успели да се справят със собствените си демони и трудни ситуации, с умения, които са придобили през житейския си опит, за да им дадем трибуна да споделят.“
А защо това е толкова важно за общността ни? Защото какъв е Северозападът, зависи до голяма степен от това какви са хората, които живеят в него.
За осъществяването на новия си проект Цветомир събира съмишленици от Северозапада с визия, свързани с региона на по-дълбоко ниво. Разработва самата идея с помощта на Виолина Харалампиева – дългогодишен PR в София, родена в Лом, която дава име на начинанието и развива концепцията с много вдъхновение и ентусиазъм. Включват се и хора от компанията – екипът обсъжда заедно реализацията, предлага лектори и води дискусии за осъществяването ѝ по най-добрия начин. Борислав Николов и Патрик Богданов (дизайнерски екип) изготвят логото, визиите и декора за събитията, Маринела Първанова (отдел „Човешки ресурси“) се заема активно с поканите и кореспонденцията с бъдещите лектори. Ръководител на проекта е Дилян Борисов, управител на друг успешен бизнес на Цветомир – The HUB – пространството, което ще бъде домакин на събитията.
The HUB е едно различно място в сърцето на Монтана, което води възможностите за свързване и общуване на големия град при хората в малкия. Подредбата му създава неповторима атмосфера: красивата мека мебел, дебелите килими и ефирните пердета, спускащи се от таваните, носят едновременно усещане за домашен уют и за шик от по-високо ниво.
„Животът не е само работа. Той е и аромат на хубаво кафе или чай сутрин и удобни диванчета, на които да го изпиеш“, усмихва се Цветомир.
The HUB се превръща в любимо място на местни и гости на града не само заради приятната атмосфера, но и защото е дом на всякакъв вид творчески и културни прояви. Посетителите виждат нови неща, запознават се с интересни личности, свързват се с хора с подобен начин на мислене и общуват пълноценно. „С колегата Дилян Борисов развиваме HUB като пространство за събития. Стремим се да каним артисти от високо ниво. Постарахме се да внесем усещане за уют, за по-висок стандарт. Надяваме се хората да го припознават като място, на което не просто могат да изпият хубаво кафе, а и да получат и частица разбиране и духовна храна. Ако това се случи, ще бъдем много щастливи“, разказва Цветомир за мисията на The HUB.
Отваряйки вратите си за новото начинание, високото пространство на 5-ия етаж ще свърже хората с високото проявление на човешкото у тях – ще ги срещне с истината за собствените им сили и възможности.
Гост лектор на първото събитие от поредицата също е човек от Северозапада, който има силна връзка с родния си край. Александра Алгафари е родена във Враца и е психотерапевт, който предлага структурирани пътеки към личностното развитие, основани на години професионален опит и обучения, а и по-важното – на личен опит. Александра пламенно вярва в силата на човек да се справи с всичко, което животът му поднася, и затова в този разговор ще насочи фокуса ни към най-големите пречки пред усещането ни за щастие, а именно собствените ни убеждения.
За избора на първи лектор инициаторът на начинанието споделя: „Александра има силна връзка със Северозапада, освен това лично аз подкрепям вижданията на школата, която тя представлява. Тя е психотелесна и емоционална, т.е. работи и с тялото, което е много важно. Вярвам, че тялото запечатва емоциите и пътят за излекуване на душата минава именно през него. Работата е винаги между двете.“
Визията на Цветомир за начинанието не спира дотук. Но нейното развитие зависи от това как хората ще възприемат идеята и дали ще имат интерес към събитията: „Известна истина е, че хората в Северозапада са малко скептични и не обичат да им се казва какво да правят. Но вярваме, че тук има мислещи и търсещи личности и очакваме да получим подкрепа от тях, защото от това зависи дали начинанието ни ще живее дълго във времето. Ако усетим, че има енергия, ентусиазъм и нужда, ще разгърнем идеята. Желанието ни е да има поне две големи събития годишно, а защо те да не са и във Враца, във Видин… да прерасне като модел, който може да се презентира и в другите градове. Това е смелата мечта“, с вдъхновение разказва Цветомир.
За едно събитие няма по-хубаво нещо от пълна зала. Това е най-големият мотиватор и за лекторите, и за организаторите. Затова ако чувствате идеята близка, заповядайте да я подкрепите с присъствието си на 7-и ноември от 20 ч. в The HUB, за да може тя да живее.
Тук е мястото да насочим вниманието ви и към логото на проекта, изборът на дизайнерския екип не е случайност. Пеперудата трябва да мине през трудната вътрешна трансформация в пашкула, за да укрепнат крилата ѝ и да успее да извади наяве потенциала си. Ако външна сила се опита да освободи красотата на насекомото преждевременно, то умира.
Организаторите вярват, че същото е и при хората – силата е вътре в нас, но отключването ѝ е необходимо да дойде отвътре.
Затова ви каним да преразгледаме някои от вярванията си и да направим малка крачка към промяна на нагласата. Защото както и при превръщането на какавидата в пеперуда – за да достигнем и проявим красотата на живота през себе си, работата, която трябва да се свърши, винаги е вътре в нас самите.
„Изходът е навътре.“
(„The way out is in.“ – Садгуру Джаги Васудев (Sadhguru), индийски гуру)