Сергей и Иван от „Active Кids Montana“ за важността на двигателната култура при децата
Срещаме ви със Сергей Георгиев и Иван Михов, които наскоро създадоха спортен клуб за децата на Монтана – „Active Kids“. Чрез разнообразни подвижни и отборни игри, включващи елементи от различни спортове, те работят с деца от 4 до 8-годишна възраст за повишаване на двигателната им култура.
Сергей и Иван не са родом от Монтана, но години наред са част от футболния отбор на града и когато прекратяват тази своя дейност, решават, че това е подходящото място да създадат семейства и отгледат децата си. Същевременно искат да се занимават с нещо, което да им носи удоволствие и да е полезно за хората. Разговаряме с тях за заниманията на открито, колективните игри и изобщо за движението – един от най-важните фактори за правилното развитие на децата.
Здравейте! Разкажете ни накратко защо създадохте „Active Kids“. Каква е мисията на вашия клуб?
Сергей: Създадохме „Active Kids“, за да предложим една по-интересна спортна среда за по-малките деца, които все още не са се ориентирали към определен спорт. Решихме да обединим всички спортове в едно като им предоставим едно забавно и интересно пространство, където да подобряват двигателните си умения посредством спортни игри.
Иван: Да, целта на дейността ни е малко по-различна – не е свързана с точно определен вид спорт, а с различни елементи от различни спортове, които да позволят на децата да развиват своите качества. На възраст от 4-5 години те все още не знаят в каква посока искат да се развиват като пораснат и тези занимания определено ще им бъдат от полза за успешно адаптиране към избран спорт в бъдеще.
Вие имате сериозен опит в двигателната активност в един определен спорт. Кое е най-важното, което ви даде футболът?
Иван: Дисциплина, възпитание, спортна култура, както и запознанства, някои от които прераснаха в приятелства за цял живот.
Сергей: Най-общо казано, това, което ни даде спортът, бе да ни изгради като личности, за да не тръгнем по лош път – превърна ни в хора, които днес смятат, че могат да дадат добър пример на децата.
Това е чудесно! Какво изграждат в децата игрите навън в колектив?
Сергей: Това е нещо много важно – колективът. Защото като малки децата са самостойни единици, те не разбират смисъла на отборната игра – това е нормален етап в развитието на всяко дете, но е важно да се научат да мислят и за другите и да действат заедно. Ползите са много големи най-вече за по-малко седене пред екрани и повече движение. Миналата седмица коментирах с мой приятел изследвания в детските градини, сочещи, че с всяка година се отчита наднормено тегло при все повече деца. Ето до това довежда липсата на активност и прекомерното заседяване пред екрани, затова родителите трябва да прекарват повече време с децата си навън.
Когато говорим за двигателна култура, колко важен е примерът на родителите?
Иван: Всичко тръгва от вкъщи според мен – при спорта, възпитанието, ученето. Дали детето ще ходи на кръжок по математика, ще свири на някакъв инструмент или ще се занимава със спорт – този пример трябва да му бъде даден вкъщи. От примера на родителя тръгва всичко – любовта към спорта и всичко, към което искат родителите да насочат детето. А с годините, то само ще прецени кое е за него и кое не.
И двамата сте родители. Какво избират вашите деца между игрите пред екран и алтернативата – игри навън? Не можем съвсем да изключим дигиталното – то е част от живота ни, ще бъде част и от обучението на децата, но много родители предоставят прекомерен достъп до екрани на децата си.
Иван: Моето мнение е, че трябва да има баланс. Разбирам и родителите – всеки от нас е стигал до момент, в който дава на детето си телефона или таблета, за да може спокойно да свърши някаква работа. Неизбежно е. Голямото ми момиче, на 5 години, иска и двете – щастлива е да играе навън, но понякога има желание да погледа детски филмчета. Позволявам ѝ екранно време в рамките на нормалното.
Сергей: Да, неизменно двете неща вървят заедно. Няма как изобщо да нямат дигитална култура, но наша задача е да ги насочваме да бъдат навън и да спортуват. Като родители трябва да се стремим децата ни да прекарват възможно най-много време в движение. Това, което забелязвам при моето дете, е, че времето, прекарано пред екран, го изнервя много. Всички картинки, които се движат – прекалената зрителна стимулация го превъзбужда, а енергията не се изразходва по никакъв начин. Ние като спортисти знаем, че колкото и проблеми да имаме, в момента, когато излезем на футболното игрище, забравяме всичко. Това по някакъв начин ни пречиства. Същото е и при децата – и те имат негативни емоции, от които се освобождават, изразходвайки енергията си.
За финал какво послание бихте искали да отправите към родителите?
Сергей: Бъдете активни! Най-важното е да се стремите да изградите добри хора, а дали ще бъдат спортисти – не е толкова важно. Ние знаем, че всеки човек е различен, но можем да дадем добър личен пример и да опитаме обществото ни да бъде една идея по-добро.
Иван: Да, насърчавайте децата си да бъдат активни и колкото по-малко време пред екраните и телефоните, толкова по-добре!
Кадрите, които виждате, са от демонстративна тренировка на „Active Kids“, на която 40 детски усмивки осмислиха начинанието на Сергей и Иван. За екипа ни беше истинско удоволствие да видим децата засмени, активни и играещи заедно! Ако и вие имате малчуган, на който искате да покажете, че спортът може да бъде забавно и вълнуващо приключение, запишете го в клуба и станете част от общата кауза да отглеждаме и възпитаваме по-здрави и щастливи деца.