Монтана чества Деня на народните будители

Монтана чества Деня на народните будители

Нима има човек, който да не си спомня трепета от училищните години, когато учителите запалваха в нас искрата на гордост към народните будители? Денят на народните будители винаги е бил от онези празници, за които се подготвяхме със седмици и в които рисувахме, пеехме и пишехме, за да увековечим паметта на едни вечни фигури, изградили ни като народ с култура и история.

Именно това чувство на гордост гори и днес в нас, когато споделяме предстоящите събития, които ще направят Монтана още по-тържествена и ще огреят улиците на града в празнично настроение и почит. Ще отбележим този празник със стотици деца и възрастни, в които чувството за уважение грее силно и продължава да носи историята в себе си.

Знаехте ли, че за първи път Денят на народните будители е отбелязан в Пловдив през 1909 г., а до тогава именно на този ден е отбелязван Денят на Свети Иван Рилски /по стар стил/?

В Монтана паметният ден ще бъде отбелязан с факелно шествие, начело с Духов оркестър „Дико Илиев“ към НЧ „Разум 1883“, в което ще се включат образователните и културните институции от града. Жителите на града ще могат да го проследят по бул. „Трети март“ от 18:о0 ч. на 30 октомври (сряда), като началото му ще бъде поставено от Първо ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ и ще стигне до паметника на Васил Левски и радетелите на духа и свободата от българския Северозапад. 

Всеки ще може да се присъедини и към тържествената вечерна проверка, на която ще се прочетат имената на народните будители с национален и регионален принос. Гостите ще бъдат в компанията на водещия Стефан Милков – актьор и директор на Драматичен театър „Драгомир Асенов“, който ще засвидетелства признание към хората, отдали живота си за България. Той ще открои имената и на тези, споменати в Окръжно № 17743 от 28 юли 1922 г. на министърът на народното просвещение Стоян Омарчевски – човекът, който внася идеята за този ден на почит със закон. 

Именно на тазгодишния Ден на народните будители ще отбележим и 200-годишнината от издаването на „Рибния буквар“ на Петър Берон. Всеки ще може да се наслади и на 50 краеведски четения, посветени на повода, като те ще започнат в 10 ч. на 30 октомври в Общински младежки дом. 

Има ли такива от вас, на които им е интересно да разберат повече за историята на традиционните мотиви от чипровските килими и килимарството в региона? Точно на 1 ноември от 13:30 ч. в Михайловата къща ще може да се насладите на откриването на новоподредения кът, който показва именно тези детайли от историята на региона ни. 

Няма как да не завършим деня с литература, която доказва, че и днес народните будители са сред нас. Писателят Димитър Петров ще представи най-новата си книга „Герои на три епохи – 50 значими личности от българското минало. В нея са събрани очерци от българското Средновековие, Възраждане и Трета българска държава. Издаването на книгата е със съдействието на „IRead.IQnow“ – електронна платформа, чиято мисия е възпитанието на любознание. Всеки може да присъства на премиерата на книгата, която ще започне точно в 17:30 ч. в Регионална библиотека „Гео Милев“, отдел „Читални“.

Нека заедно почетем живота и делото на нашите народни будители като се включим в мероприятията, посветени на тях!

Относно автора

Анжелика Иванова

Анжи е родом от Монтана. Тя вярва, че книгите крият в себе си почти всичко, от което един човек се нуждае. Или поне тя така ги усеща. Любовта ѝ към четенето се заражда, когато открива малка, вече несъществуваща, библиотека в нейния квартал. През годините много неща се променят в живота ѝ, но едно остава винаги там - книгите. Въпреки че се ражда в Деня на астронавтите, избира маркетинга за свой кариерен път. Преди да стигне до мечтаната професия отива да учи в Бирмингам, Англия, където осъзнава, че родната България ѝ липсва повече, отколкото е очаквала. След година се връща и изпълнява една своя детска мечта, а именно да работи в книжарница. Много хора ѝ казват, че това е крачка назад, но тя избира да слуша само сърцето си. И го прави. Няколко години по-късно работи като маркетинг специалист на свободна практика и подбира клиентите си именно така - със сърцето. Обича да се предизвиква като взема участие в различни бизнес и стартъп състезания, като вече е спечелила немалко такива. Интересно нейно начинание е развитието на стартъп за преработка на кафе утайка в България.

Прочетете и другите материали на автора тук