Батик или как едно древно изкуство събира различни поколения творци в Северозапада

Батик или как едно древно изкуство събира различни поколения творци в Северозапада

„Живото изкуство не възпроизвежда миналото, то го продължава.“
Огюст Роден

 

Тази седмица в зала „Кутловица“ в Монтана бе открита една изключително интригуваща изложба на студио „Рениарт“. Една изложба в резултат на традиция, чието начало е поставено преди четири години от арх. Момчил Владимиров и ръководителя на студиото Таня Василева. Творбите са създадени на тазгодишния пленер на настоящи и бивши ученици на школата и студиото, проведен през месец юли в красивия комплекс „Шато Слатина“, където близостта с природата дава допълнителен стимул за разгръщането на творческия дух.

В пленера вземат участие художници с различни профили и професии – пъстри личности, свързани от любовта към творчеството. Споделянето на преживяването с различни по възраст, опит и стил творци подтиква към експерименти, които дават красиви резултати. Приемствеността, която е в основата на традицията, продължава, заздравява и обогатява нишката на приятелства и познанства, създадени в студиото през годините.

„Това е основният смисъл на нашата творческа среща – да създаваме мост между поколенията, да се познаваме и подкрепяме и да поддържаме творческия дух, който произлиза от студиото и е дълбоко свързан с Монтана. Много от учениците вече не живеят тук, професионалният им път не е свързан с града, но за четвърта поредна година тази традиция ги събира и връща обратно към корена и към изкуството.“, сподели с усмивка арх. Владимиров на откриването на изложбата.

Чрез дейността на своя ръководител Таня Василева студиото по изобразително изкуство продължава мисията на своя основател – художника и педагог Рени Петрова, която работи в тази област от 70-те години на XX в. до 2020 г., а именно да подпомага, насърчава и координира всички форми на развитие на изобразителното изкуство за децата на Монтана и Северозапада.

Още от самото си създаване студио „Рениарт“ дава на своите възпитаници възможността да експериментират с различни техники на изобразителното и приложно изкуство, познати по широкия свят. Някои от тях идват от далечни земи, където се предават от поколение на поколение и се запазват в продължение на векове.

Такава техника е батикът, за който се вярва, че е възникнал преди повече от 2000 години на изток – на Индонезийските острови или в Индия. При тази техника изображението се създава с помощта на естествени багрила и горещ восък върху текстил. Често се работи в една цветова гама като цветовете се наслагват от най-светлия до най-тъмния. Разтопеният восък се нанася върху тъканите, за да „запечата“ бялото на текстила или вече положения цвят, след което върху платното се нанася следващ, по-тъмен цвят, а покритите в восък места не поемат от боята. След като платното изсъхне, се полагат нови запечатващи восъчни маски. Процедурата по нанасяне на восъка, багрене и сушене се извършва неколкократно в зависимост от това колко цветове са необходими за постигане на желания резултат. След полагането на финалните маски и най-тъмния цвят изсъхналото платно се глади между вестници, за да се премахне от него натрупаният ненужен восък. Така творбата се създава на етапи в продължение на няколко дни.

Батикът е експресивна техника, изискваща маските с восъка да се нанасят с бързина, точност и сръчност, защото „грешките“ не могат да бъдат заличени, а само превърнати в ефект. Тази особеност на техниката ражда по-колоритни и артистични творби, в които всеки творец има свой почерк, свой стил.

В пленера тази година участват както бивши ученици на Рени Петрова, които са въведени от нея в техниката, така и настоящи, които тепърва опитват този нов стил на творене. Авторите, чиито платна виждаме на изложбата, са Таня Василева, Момчил Владимиров, Бианка Левентинова, Цветана Пандурска, Глория Харалампиева, Емилия Сайкова, Рая Георгиева, Габриела Андреева, Ирина Митова, Полина Александрова, Захарина Петрова, Марлен Илиева, Ина Валентинова, Таня Николова, Анастасия Николова, Анна Георгиева и Дебора Георгиева.

Срещата на творци и приятели на студиото стана още по-емоционална от новина – повод за голяма радост, а именно пристигналите награди от първото участие на студиото в световен конкурс, който се организира в Токио, Япония – сребърно отличие и две бронзови такива.

Най-малката участничка Катерина Петрова завоюва сребърен медал.

Натали Петрова и Цветелина Траянова печелят бронзови медали.

Всеки, който има интерес да зърне на живо творбите, създадени в древната техника на батика, има възможност да го направи до края на месец септември. Изложбата ще ви зарадва с колорита си, а платната говорят сами за таланта на своите автори.

Творбите от експозицията могат да бъдат закупени, като част от средствата от продажбата им ще бъдат предоставени на студио „Рениарт“, където изкуството остава движеща сила, събираща и обединяваща поколенията. Събраната сума ще послужи да подкрепи развитието на талантливите ученици чрез осигуряване на нови материали и пособия, организиране на бъдещи творчески работилници и участия в международни конкурси.

За още кадри от откриването на изложбата, признете на нашата Facebook страница.

 

Относно автора

Йоана Димитрова

Потомка на стар чипровски род, която избира да остане в родния си край, където чувства, че принадлежи. Вълнува се от автентичните български обичаи и вярвания, величието на природата и всяко доказателство, че един непримирим човешки дух е способен да промени света. Стреми се да открива хоризонти там, където досега са чертани граници. Усеща магията на думите, силата им да влияят, въодушевяват, окриляват. Работи със страст това, което обича, и се стреми да вдъхновява и останалите да следват призванието си. С това допринася към промяната, която иска да види в обичания роден Северозапад.

Прочетете и другите материали на автора тук