Черните лешояди, кръстени на Монтана, Враца и Вършец, вече изследват близки и далечни територии
През май Природен парк „Врачански Балкан” стана дом на първите пет черни лешоядa след като вида е изчезнал като гнездящ вид в България преди повече от 70 години. През юли и август на територията на парка бяха освободени още четири птици. За първите няколко месеца на свобода в новия си дом лешоядите проявиха завиден приключенски дух. Част от тях поеха на първите си пътешествия до съседна Румъния и Сърбия, а няколко се насочиха навътре към страната и Национален парк „Централен Балкан”. Други предпочетоха да останат в района около Враца.
За деня на лешояда
Всяка първа събота от септември по целия свят се отбелязва Международния ден на лешояда и по този повод решихме да ви разкажем за първите по-интересни полети и приключения на лешоядите Монтана и Враца и Вършец. Ще споделим и как може да отбележите този ден сред природата и птиците в Природен парк „Врачански Балкан”.
По крилатите следи на лешоядите
Черните лешояди са освободени от експерти от Дружеството за защита на хищните птици, Фонда за дивата флора и фауна и Зелени Балкани. След транспортирането птиците прекарват период на аклиматизация в специално изградена в района волиера. Това им позволява постепенно да свикнат и да се приспособят към новия си планински дом. На освободените птиците са поставени специални предаватели, които позволяват проследяването на движението на редките птици в реално време. Данните от проследяващите устройства показват, че първите три месеца от освобождаването им птиците се придържат основно в територията на ПП Врачански Балкан. „Там те периодично се хранят на площадката за подхранване над село Долно Озирово, но посещават и се хранят и в други части на парка. Постепенно птиците започват да опознават района, стават по-смели и правят все по-големи полети до по-отдалечени райони”, обобщава Георги Стоянов от Дружество за защита на хищните птици.
На близо и далеч
Сред най-авантюристично и изследователски настроени засега са черните лешояди Враца и Вършец. Карталът Враца през последните дни на август прелетя стотици километри и за близо седмица се отдаде на планински, а след това и речен туризъм. За броени дни изследва Национален парк „Централен Балкан” в района около Пирдоп и Златица, след което се отправи на север, достигайки до река Дунав при Оряхово и след голямата обиколка отново се завръща на територията на парка. Черният лешояд Вършец също избра за своя първа по-далечна дестинация Национален парк „Централен Балкан”, но Дунава не го спира и лешояда премина границата с Румъния. В началото на август черният лешояд „Врачански Балкан” лети в Стара планина до съседна Сърбия. За разлика от Враца и Вършец, лешоядът Монтана засега опознава предимно района на Враца и предпочита да остане в близост на мястото на освобождаване.
На гости
През изминалите месеци на територията на парка редовно се наблюдават черни лешояди, освободени в други части на страната, като най-чести посетители на площадките за подхранване са тези освободени последните две години в Източна Стара планина. Не са редки и посещенията на черни лешояди от съседна Гърция.
„През наближаващия есенно-зимен сезон вероятно освободените черни лешояди ще предприемат по-далечни скитания извън ПП Врачански Балкан – до Южна България и Гърция, както това бе установено при черните лешояди освободени през 2018-2019 г. в Източна Стара планина”, споделя очакванията си Георги.
Безплатно наблюдение на белоглави и черни лешояди
Дирекция Природен Парк „Врачански Балкан“ и Дружество за защита на хищните птици ще отбележат Международния ден на лешоядите тази събота, 5-и септември с организирано и безплатно наблюдение на белоглави и черни лешояди на територията на парка. Всички, които искат отблизо да видят тези величествени птици трябва да бъдат в 9:00 ч. в центъра на с. Долно Озирово. Началния час на тръгване е 9:10 ч.
Лешоядски истории
Екипът на Призни ще продължава да следи най-интересното около най-новите обитатели на Балкана и ще споделяме с вас най-интересните истории. Следете ни за още интересни и неразказани лешоядски истории.