Дигиталното общество в Монтана като възможност за младите и за региона
Може ли Монтана да е дигитална? Днес ще обърнем внимание на една наистина вълнуваща образователна инициатива на партньорските организации „Дигитално общество Монтана“ и „Враца софтуер общество“, които от няколко години работят усилено именно за създаването на новаторски и пробивни дигитални бизнеси и екосистема. Тяхната мисия е създаването на ITобщност, която да задържи иначе напускащите Северозапада младежи в региона и да съживи местния бизнес и икономика.
Нова година, ново предизвикателство
За втора поредна година търсещите нова професия и призвание жители на Монтана и близките населени места ще имат възможност да се впуснат в ново лично и професионално предизвикателство – програмирането. „Дигитално общество Монтана“ организира курс по програмиране с Java, a самото записване и кандидатстване ще продължи до 3-ти февруари (петък). Не е нужно желаещите да имат предишен опит или знания, необходимо е обаче сериозно отношение и инвестиция по отношения на времето на кандидат-програмистите. „Идеята е да се включат хора, които имат желание да се развиват, но е важно да имат възможност и време“, уточняват организаторите.
Във Враца, а вече и в Монтана
„Дигитално общество Монтана“ всъщност функционира като клон на „Враца софтуер общество“, но под самостоятелен бранд. Идеята е този вече успешен, изпитан и работещ модел да се приложи и в Монтана. „Надяваме се да се развием и в крайна сметка да създадем самостоятелен екип в Монтана“, коментира Цветелина Кръстева, координатор на „Враца софтуер общество“. Организаторите на курса и създатели на „Дигитално общество Монтана“ вярват, че това е напълно възможно и постижимо. Като причина за тази увереност те изтъкват сходствата между двата града. „Има много фактори, които ни карат да вярваме, че може да успеем и в Монтана – демографски и социално двата града доста си приличат“, обяснява Цветелина. Друг фактор за организирането на курс и създаването на отделна организация в Монтана е засиленият интерес. През две години на курсовете във Враца се записват доста хора от Монтана.
Работещият модел
От осем години „Враца софтуер общество“ работи да изгради една наистина активна и жизнена IT общност в планинския град, а нейн дом е едно от първите споделени работни пространства в цяла Северозападна България – „Гнездото“. Мястото през годините се наложи като пространство за множество събития и инициативи, които събират активните хора от целия район.
Стъпка по стъпка
„Дигитално общество Монтана“ всъщност вече може да се похвали с първите си успехи. Първият Java курс през изминалата вече година успешно завършват осем души от общо 30 записани. Трима от тях започват стаж веднага след това, а един от участниците в миналогодишния курс Стефани Семкова вече работи като програмист в компания във Враца. Тя живее в Монтана, но дели работното си време между двата града – Монтана и Враца. Стефани ще поеме и образователната щафета и ще е част от екипа, обучаващ бъдещите програмисти.
Работата не е място
Едно от основните предимства на IT работата е, че може да се върши от всяка точка на света. „Работата не е място, а IT секторът позволява да работиш предизвикателна и добре платена работа за компании от САЩ и Великобритания без да напускаш Монтана и Враца“, споделя Цветелина.
Качество, а не количество
Програмирането не е за всеки. Изисква се много отдаденост, търпение и упоритост. Курсът се провежда на три нива, като част от първоначално записалите се постепенно отпадат, а последното ниво завършват успешно малка част от записалите се. Има и първоначален подбор. „Тази година за разлика от миналата част от местата в курса са платени, като цената на обучението не би трябвало да е непосилна за ентусиастите“, споделя още екипът. Тази такса донякъде гарантира включването на достатъчно мотивирани и ангажирани участници в курса. „Това, което ни интересува е не толкова бройката, колкото професионалните качества на хората, които излизат в края на курса. Ние държим нашите курсове да са присъствени, защото са по-ефективни и качествени“, допълва още Цвети. Осигурени са и няколко безплатни места.
Целевите групи, а и тези които до този момент кандидатстват, са хора във възрастовата граница от 18-20 до 35-40 години. „Добре дошли са и ученици, но от 16-годишна възраст, защото курсът е доста интензивен и най-вероятно би затруднил по-малките“, споделят още от екипа.
От „Дигитално общество Монтана“ вярват, че в днешно време човек може да има предизвикателна и добре платена професия от всяко място на света, стига да има нужните знания и умения. Курсът по програмиране е едно добро начало!