Магура RUN 2024: Да бягаш по залез и изгрев!

Магура RUN 2024: Да бягаш по залез и изгрев!

“I often hear someone say I’m not a real runner. We are all runners, some just run faster than others. I never met a fake runner.” – Bart Yasso the mayor of running”

(„Често чувам някой да казва, че не е истински бегач. Всички сме бегачи, някои просто бягат по-бързо от други. Никога не съм срещал фалшив бегач.“ – Бaрт Ясо „майорът на бягането“)

 

Отваряш лаптопа и пишеш в търсачката „бягането“ и на първа страница са изброени линк след линк след линк, където се споделя за това как ще отслабнем с бягане или пък как ще си разрушим здравето с него. И търсиш и четеш за ползите от бягането, но с едно голямо „НО“ и вредите от него. В този миг забравяш защо изобщо си търсил тази дума. Ние тук няма да навлизаме в този тип подробности, истината е че има специалисти, които могат да разкажат на всеки един от нас всичко за бягането. То е наука, то е изкуство, то е най- естественото движение за човека. Тази статия е посветена на любовта към движението, любовта към бягането; не, тя е един призив към всички, които обичат да бягат да не се притесняват от скоростта, с която го правят, а да се присъединят към Магура RUN 2024 на 27-и и 28-и юли при Рабишкото езеро.

Животът днес, въпреки своята уседналост и въпреки факта, че изисква от нас да прекарваме по-голямата част от времето седейки, не може да заличи изцяло естествената нужда на човека да бяга. Телата ни са променени спрямо изискванията на начина ни на живот, понякога е по-трудно да излезеш и да се затичаш в парка отколкото съзнанието ти си го е представяло… но все пак паметта ти го носи. Знаеш че можеш, може би по- бавно, може би за по- кратко, може би правилната техника ти куца (тя също е забравена с времето), но все пак знаеш че го можеш.

В Северозапада се организират редица предизвикателни състезания по бягане благодарение на Александър Александров и BG EVENTS AND GUIDING. Успяхме да се свържем с Александър, основният „виновник“ за тях. Той е човек, който не обича да си губи времето в излишни приказки, затова и реших да го опиша със следните две думи: автентичност и енергия. С него разговаряхме за труда, вложен в организирането на едно такова състезание, за трудностите, пред които се изправят той и останалите от екипа на BG EVENTS AND GUIDING в намирането на работна ръка, която да помогне при разчистването. Разговаряхме и за скоростта, с която се променя местната природа и това, че може би Магура RUN 2024 ще е последното състезание на този терен. Според Александър, Рабишкото езеро е едно от най-красивите места в България (съгласна съм с него в това му твърдение) и често къмпингува там с месеци. Ако не сте го посещавали, време е!

Магура RUN 2024 ще е състезание за атлети и романтици, което се организира около Рабишкото езеро. Тази година то ще се състои през уикенда на 27-и 28-и юли с начало 19 часа на 27-и юли. (Повече детайли относно старт, финал и телефон за връзка може да намерите тук). Паралелно с него, Adventures in Belogradchik организират фестивал на „Драковите лодки“, а самите организатори обещават този спортен уикенд да бъде магичен. Заради времето, по което ще се проведат бяганията, тазгодишното състезание е под надслов „Да бягаш по залез и изгрев!“.

Снимки от състезанието през 2022 около Рабишкото езеро могат да бъдат видени на официалния сайт на BG EVENTS AND GUIDING.

Регламентът е следният:

Дистанция АТЛЕТИ:

  • 10 км на залез + 10 км на изгрев;
  • 20 км на залез + 20 км на изгрев;
  • Ултра дистанция: 10 км на залез + 40 км на изгрев (тази дистанция ще се проведе при минимум 10 участници, предварително записани след разговор с организатора на телефон 0878 259 772).

Такса участие на дистанция АТЛЕТИ:

  • 10 км + 10 км – 40 лв.;
  • 20 км + 20 км – 50 лв., записване и заплащане на място;
  • 10 км + 40 км – 50 лева (предварително записване и заплащане след предварителен разговор с организатора на телефон 0878 259 772).

Дистанция РОМАНТИЦИ:

  • 10 км по залез
  • 20 км по залез

Такса участие на дистанция РОМАНТИЦИ:

  • 10 км- 30 лв.
  • 20 км- 40 лв.

На финала организаторите обещават храна, отгледана специално от самите тях и местни фермери.

Бягането е било част от тренировъчната ми подготовка през целия ми живот. Почти през цялото време не го обичах, правех го по задължение. Не успявах да усвоя техниката, все не ми достигаше, все се състезавах със себе си, все бях недоволна; създавах си излишно напрежение и започнах да ненавиждам дните, в които ще трябва да бягам. Отне ми години, отне ми травми и нежелани почивки, когато осъзнах, че обичам да бягам, че имам нужда да бягам.

Бягайте от любов към бягането!

Относно автора

Елизабет Тончева

„Тате, аз се прибирам!“- така в три часа сутринта Бети казва на баща си, че се прибира вкъщи. На следващия ден молбата за напускане е подадена, на два курса багажът - пренесен и след десет години живот в София и над три години стабилно развитие в корпоративния свят, тя се прибира вкъщи. Родният ѝ дом е в Лехчево и Бети носи автентичната непокорност на региона. Ако не я намерим с книга в ръка, то тогава държи длетото. Обожава красотата на диалекта в Северозапада и не се свени да я покаже на останалите. Най- голямата ѝ ценност е семейството. Търси, събира и запазва информацията и историите за рода си. Влюбва се и създава семейство във Видин. Пътува всяка възможна минута между Видин и Лехчево, а малкият ѝ син е винаги с нея: „Той е част от това. Той го носи, това е неговата история и ще я познава.“ Не казва много, когато я попиташ какво за нея е дома. Чуваш я да цитира единствено: „…Тръгни по пътя и през двора. През портата позната. И ще стигнеш у дома. Или дом стъкни си. Или си почини.“ Останалото е в очите.

Прочетете и другите материали на автора тук