„Пречистване“ чрез вода и изкуство

„Пречистване“ чрез вода и изкуство

Допирът с водата носи символиката на възраждането, раждането на нов живот, пречистването. Всички древни митове разказват, че човекът е произлязъл от водата и тя е най-естествената пречистваща сила. Образът ѝ се свързва с чистота, святост, плодородие и живот. Във всички народи и култури, митовете разказват за живата вода. Смята се, че потапянето в живителната течност умножава потенциала на човешкия живот и затова, кръщавайки се с нея, човек се пречиства, ражда отново.

На 15-и юли в Художествената Галерия „Никола Петров“ в град Видин беше открита първата самостоятелна изложба на Катерина Дюлгерова „Пречистване/ Purification“. Авторът на творбите е уредник в художествената галерия от 2019 г. Част от гостите споделиха, че посетителите, доверили ѝ се през годините, са оставали омагьосани от начина, по който е успявала да им представи историята на местното изкуство.

Преди официалното откриване на изложбата и възможността на посетителите да се насладят на творбите, Катерина сподели, че първият ѝ учител и най- голяма подкрепа и съдник в изобразителното изкуство, е нейният баща. Специални благодарности и аплодисменти бяха отправени за него. Тя сподели че се е отдала на изкуството и на въпроса къде успява да твори, на шега споделя, че „само не спи в галерията“.

Цветовете, използвани в картините, са разнообразни: ярки и тъмни. Техниката е умело комбиниране на акрилни бои и маркер, а основният елемент е водата. Това, което прави впечатление на посетителите, е, че липсват характерни лицеви черти. Авторът на творбите сподели с присъстващите, че е имала модел, но е искала да представи идеята за пречистването с водата, а не конкретното лице. Разглеждайки картините, посетителите достигат и до автопортретите на Катерина, където успяват да проследят и нейното „пречистване“, нейното „прераждане“. Езикът, използван в тях, е английски, за което тя сподели, че английският е универсален и смята, че изкуството е универсално и трябва да е достъпно за всички.

Силни емоции предизвикаха картините ѝ, озаглавени: „For cultural purposes only“.

Изложбата може да бъде видяна в Художествената Галерия „Никола Петров“ до 15-и септември 2024 година. Входът е свободен, а възможността да се срещнете се прекрасната Катерина Дюлгерова и да се докоснете до разказите ѝ за местното изкуство и нейното собствено е част от голямото пътешествие, наречено „пречистване“.

За още кадри от събитието признете на нашата Facebook страница.

Относно автора

Елизабет Тончева

„Тате, аз се прибирам!“- така в три часа сутринта Бети казва на баща си, че се прибира вкъщи. На следващия ден молбата за напускане е подадена, на два курса багажът - пренесен и след десет години живот в София и над три години стабилно развитие в корпоративния свят, тя се прибира вкъщи. Родният ѝ дом е в Лехчево и Бети носи автентичната непокорност на региона. Ако не я намерим с книга в ръка, то тогава държи длетото. Обожава красотата на диалекта в Северозапада и не се свени да я покаже на останалите. Най- голямата ѝ ценност е семейството. Търси, събира и запазва информацията и историите за рода си. Влюбва се и създава семейство във Видин. Пътува всяка възможна минута между Видин и Лехчево, а малкият ѝ син е винаги с нея: „Той е част от това. Той го носи, това е неговата история и ще я познава.“ Не казва много, когато я попиташ какво за нея е дома. Чуваш я да цитира единствено: „…Тръгни по пътя и през двора. През портата позната. И ще стигнеш у дома. Или дом стъкни си. Или си почини.“ Останалото е в очите.

Прочетете и другите материали на автора тук