„Светецът светкавица“: вярващите ще се докоснат до мощите, иконата и историята на свети Ефрем Нови Чудотворец

„Светецът светкавица“: вярващите ще се докоснат до мощите, иконата и историята на свети Ефрем Нови Чудотворец

На 20-и януари в Монтана всеки вярващ ще може да се докосне до иконата на св. Ефрем, която ще бъде донесена заедно с частица от неговите мощи – едно събитие, за което се твърди, че има силата да променя човешки животи.

В църквата „Св. св. Кирил и Методий“ иконата и мощите ще бъдат посрещнати тържествено и ще останат през целия ден. След това в 18 ч. в Младежкия дом на Монтана ще бъде излъчен и филмът на Ангел Бойчев „Светецът светкавица“, посветен на свети Ефрем Нови Чудотворец.

Ето какво ни сподели и самият Ангел Бойчев за филма: „Обещавам на хората, които гледат филма, че никога досега не са гледали подобен филм. Това е филм за докосване на човешкото до божественото. Филмът няма претенция да е строго религиозен, а е по-скоро документален, като разказва за ангелския живот, зверското мъченичество и дивните чудеса на светеца, които ме плениха още от първия миг, в който се докоснах до неговия живот.“

Той ни сподели и това, че през годините много хора от Монтана са се свързвали с него, за да разкажат за своето чудо от св. Ефрем и голяма част от тях се обадили лично да потвърдят, че копнеят да се поклонят до иконата, която ще бъде донесена в града. Ангел Бойчев получава всяка седмица обаждания от хора, които споделят своите искрени и най-съкровенни истории, в който св. Ефрем им е помогнал.

Някои от най-разстърстващите и докосващи истории са побрани и в четвъртото, допълнено издание на неговата книга „Свети великомъченик и чудотворец Ефрем Нови“.

Историята на Свети Ефрем Нови, наричан още „светецът светкавица“, е извън рамките на всяка история, която сте чували. Той е роден през 1384 г. в Трикала, Тесалия по време на изключително бурни изпитания за православния свят. Тогава е едва 14-годишен, но напуска семейството си, за да избегне кръвния данък „девширме“, който е налаган от османските завоеватели и принуждава отвеждането на млади момчета, които да превърнат в еничари. За да се опази от тази съдба, малкият Константинос Морфис тръгва към пътя на светата обител „Благовещение на Пресвета Богородица“, на цели 400 км. в планината Амомон, близо до Атика.

Цели 27 години той се отдава на монашеския живот, потопен в молитва, труд и духовни дела. Но през 1426 г. османската жестокост го настига. Той е заловен от нахлулите турци и те го подлагат на нечовешки мъчения. Краят си намира, окачен на черничево дърво с главата надолу, като го пронизват в корема с горяща факла. Въпреки това светецът предава душата си на Бога с изключителна вяра и твърдост.

В наши дни свети Ефрем Нови е известен не само с мъченическата си кончина, но и с това, че откликва на молитвите на вярващите изключително бързо. Именно тази бърза благодат му спечелва прозвището „светецът светкавица“. Светите му мощи, открити през 1950 г., и до днес се съхраняват в манастира, а черничевото дърво, станало свидетел на мъченическата му смърт, стои там като вечен спомен за неговата жертва и чудотворната му сила.

Филмът на Ангел Бойчев се радва на изключителна популярност сред вярващите хора, както и на признанието на гръцките християни. В него участва и признатата със званието „Народен артист“ и орден „Стара планина“ – актрисата Емилия Радева.

 

На следващия ден, 21 януари (вторник), светинята ще бъде отнесена в Белоградчик и програмата на престоя ѝ ще бъде същият. В 9 ч. миряните ще я посрещнат в храм „Св. Георги“, а прожекцията на филма ще бъде в Читалище „Развитие – 1893 г.“;

Гражданите на Вършец също ще имат възможност да се поклонят на иконата с мощите на Ефрем Нови и да измолят нужното им на 22 януари (сряда) в местния храм „Св. Георги“ и ще могат да проследят живота и чудесата в лентата на водещия на „По света и у нас“ Ангел Бончев в Народно читалище „Христо Ботев – 1900“.

Обиколката във Видинска епархия на иконата завършва на 23 януари (четвъртък) в град Берковица и храма „Свети Николай“. Прожекцията на филма е планирана за 17.30 ч. в Народно читалище „Иван Вазов – 1872 г.“.

 

 

 

Относно автора

Анжелика Иванова

Анжи е родом от Монтана. Тя вярва, че книгите крият в себе си почти всичко, от което един човек се нуждае. Или поне тя така ги усеща. Любовта ѝ към четенето се заражда, когато открива малка, вече несъществуваща, библиотека в нейния квартал. През годините много неща се променят в живота ѝ, но едно остава винаги там - книгите. Въпреки че се ражда в Деня на астронавтите, избира маркетинга за свой кариерен път. Преди да стигне до мечтаната професия отива да учи в Бирмингам, Англия, където осъзнава, че родната България ѝ липсва повече, отколкото е очаквала. След година се връща и изпълнява една своя детска мечта, а именно да работи в книжарница. Много хора ѝ казват, че това е крачка назад, но тя избира да слуша само сърцето си. И го прави. Няколко години по-късно работи като маркетинг специалист на свободна практика и подбира клиентите си именно така - със сърцето. Обича да се предизвиква като взема участие в различни бизнес и стартъп състезания, като вече е спечелила немалко такива. Интересно нейно начинание е развитието на стартъп за преработка на кафе утайка в България.

Прочетете и другите материали на автора тук