Милица Мирчева от СК „Атлет” – Мездра постави нов национален рекорд в маратона при жените

Снимка: atletika.bg

Най-добрата българска атлетка в бяганията на дълги разстояния Милица Мирчева (СК „Атлет” – Мездра) постави нов национален рекорд в маратона при жените. Това стана на 43rd Copenhagen Marathon, който се проведе на 15-и май в Копенхаген, Дания. Шосейното състезание е от престижната верига 2022 Road Race Label на Международната асоциация на лекоатлетическите федерации (IAAF).

В конкуренцията на 2274 състезателки от над 100 държави от цял свят родената в Добрич атлетка пробяга класическата дистанция от 42.195 км за 2:29:23 ч., подобрявайки с цели 5 мин. и 39 сек. досегашното върхово постижение в тази дисциплина при дамите у нас – 2:35:02 ч., поставено от Галина Горанова през далечната 1996 г. в Хюстън, САЩ.

Графикът на бягането на Милица: 5 км – 17:48 мин., 10 км – 35:33 мин., 15 км – 53:18 мин., полумаратон (21.097 км) – 1:14:55 ч., 25 км – 1:28:37 ч., 30 км – 1:46:12 ч., 35 км – 2:03:53 ч., 40 км – 2:21:32 ч., 42.195 км – 2:29:23 ч.

Фантастичното бягане на Мирчева и отреди престижното 5-о място в крайното класиране при жените на Копенхагенския маратон, като преди нея финишираха само африканки.

Победителка стана кенийката Хела Кипроп с време 2:24:10 ч., следвана от представителката на Етиопия Мулухабт Цегай с 2:24:23 ч. и от своята сънародничка Агнес Кейно с 2:25:08 ч. Четвърта е друга представителка на кенийската школа – Гладис Чесир, с 2:26:33 ч.

Резултатът на Милица е покрит норматив за участие на Световното първенство по лека атлетика в Орегон, САЩ (15-24 юли 2022 г.) и на Европейския шампионат в Мюнхен, Германия (15-21 август 2022 г.).

По пътя към рекорда в датската столица Мирчева беше подкрепяна по трасето от своя треньор Йоло Николов (СК Атлет – Мездра), който се класира на 37-о място при мъжете (от 6 320 завършили състезатели) с време 2:29:33 ч.

Шампион стана еритреецът Берхане Текле с 2:08:23 ч., следван от своя сънародник Хенок Тесфай с 2:08:39 ч. и от кениеца Даниел Чебий с 2:08:55 ч.