Милица Мирчева от СК „Атлет” – Мездра стартира годината с класиране в топ 20 на маратона в Хюстън

Снимка: atletikabg.com

Най-добрата българска атлетка в бяганията на дълги разстояния Милица Мирчева откри годината с участие в 50-ото, юбилейно издание на Chevron Houston Marathon 2022. Шосейното състезание, което се проведе на 16-и януари в Хюстън, САЩ, е с етикет „Елит” (Elite) по класификацията на Международната асоциация на лекоатлетическите федерации (IAAF).

В конкуренцията на 2 324 атлетки от цял свят, при доста студено и ветровито време, 27-годишната състезателка на СК Атлет (Мездра) пробяга класическата дистанция от 42.195 км за 2:37:47 ч., което й отреди 19-о място в крайното класиране.

Това е четвърти резултат при жените в историята на тази дисциплина у нас, който е само с 2:44 мин. по-слаб от личното постижение (PB) на Милица – 2:35:03 ч., регистрирано в края на миналата година на Софийския маратон (Wizz Air Sofia Marathon 2021) и на 2:45 мин. от националния рекорд на Галина Горанова, поставен също Хюстън през 1996 г.

През първата половина от дистанцията Мирчева, чийто личен треньор е Йоло Николов, се движеше под графика на националния рекорд, във втората половина изпита известни затруднения и намали темпото, но в крайна сметка финишира в топ 20. Графикът на бягането на Милица: 5 км – 17:46 мин., 10 км – 35:21 мин., 15 км – 52:50 мин., полумаратон (21.1 км) – 1:14:48 ч., 25 км – 1:29:17 ч., 30 км – 1:47:57 ч., 35 км – 2:07:23 ч., 40 км – 2:29:00 ч., 42.195 км – 2:37:47 ч.

Победителка при дамите стана 37-годишната представителка на домакините Кейра Д‘Амато с време 2:19:12 ч., която подобри с 24 секунди 15-годишния рекорд на Щатите в тази дисциплина (2:19:36 ч.), поставен от Дийна Кастор на Лондонския маратон през 2006 г.

Втора и трета, на около 2 км след победителката, с еднакво време – 2:29:08 ч., завършиха Алис Райт (Великобритания) и Маги Монтоя (САЩ).

При мъжете триумфира кениецът Джейм Нганду с 2:11:03 ч., следван Абди Абдо (Бахрейн) с 2:11:11 ч. и Елиша Барно (Кения) с 2:11:16 ч.

Най-добрите моменти от 2022 Chevron Houston Marathon може да видите тук.